U Maloj sali Niškog kulturnog centra, u sredu, 25. februara 2026. godine, sa početkom u 19 sati, biće održana projekcija nagrađenih ostvarenja u okviru programa „Laureati Festivala diplomskog filma“. Događaj se realizuje u organizaciji Niškog kulturnog centra i Studentskog kulturnog centra Niš.
Publika će imati priliku da pogleda dva zapažena kratka igrana filma, kao i da razgovara sa gošćama večeri – rediteljkom Tinom Veličković i glumicom Tamarom Ristoskom.
Prvi na programu je film „Senke na mesečini“ (2025, 15’), u produkciji Fakulteta dramskih umetnosti u Skoplju. Režiju potpisuje Tina Veličković, a uloge tumače Anja Mitić, Damjan Gotovski, Simona Spirovska i Tamara Ristoska. Film se bavi složenom i univerzalnom temom suočavanja sa smrću – iz ugla dece i odraslih – otvarajući pitanja o načinu na koji razumemo gubitak bliskih osoba, ali i o iskustvima u zdravstvenim ustanovama i njihovoj prihvatljivosti iz perspektive običnog pacijenta.
Drugi film, „Džo“ (2025, 28’), nastao je u produkciji Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjoj Luci. Režiju potpisuje Vuk Rađen, a uloge tumače Nikola Milaković, Nikolina Friganović, Jovo Maksić, Slobodan Perišić, Ilija Ivanović, Miodrag Jovanović, Branislav Aleksić, Nemanja Stanković, Aleksandar Runjić i Snježana Mišić. Priča prati Džoa i njegovog mlađeg brata Strahinju, decu razvedenih roditelja koja žive sa majkom. Neočekivani poziv da Džo dođe na imanje kod strica pokreće niz događaja koji će mu promeniti život.
Program „Laureati Festivala diplomskog filma“ pruža publici uvid u najuspešnija ostvarenja mladih autora sa regionalnih umetničkih akademija, afirmišući nove glasove i savremene teme koje oblikuju domaću i regionalnu kinematografiju.